מסע ברכבת הטרנס-סיבירית

מסלול
תאריכים ומחירים
גלריה
למה יומן מסע
חשוב לדעת
מסעות טרנס סיביריים
מוביל המסע דניאל גולדנברג

מסע על קו הרכבת האגדי שחוצה את סיביר ומונגוליה
מאולן בטאר עד מוסקבה

המסע ברכבת הטרנס סיבירית הינו הרפתקה מעידן אחר.

מסע על פני שליש מהעולם,  על גבי המסילה הטרנס סיבירית ההיסטורית. מסע חוצה יבשות, החודר לעומק אחד האזורים הנידחים והפראיים ביותר שנותרו. עטוף בבליל בלתי נגמר של צלילים, ריחות, נופים ועמים שונים השזורים בכל אורכה של המסילה המתפתלת. דרך שחיברה בין מזרח למערב וכך התהוותה היא עצמה להיות שילוב מרתק בין השניים. ההרפתקה טבולה כולה בנוף דרמטי של יערות הטיגרה, הערבות המוריקות והבלתי נגמרות שדרכן דהר ג׳ינגיס חאן, ימת בייקל המרהיבה, מדבר גובי האדיר, ההרים והנהרות הצלולים של סיביר.

במסע הזה הרכבת היא האמצעי ולא המטרה. היא מאפשרת לנו חוויה עשירה המורכבת מפסיפס של מקומות מעולמות אחרים כל – כך, שביניהם שזור חוט ההופך אותם לדומים כל כך, חוט ששזרו ועיצבו עמים נודדים, גייסות צבא בדהרה ושיירות של סחורות לאורך אלפי שנות היסטוריה. את מקום הביקורים החפוזים הנהוגים בדרך כלל במסעות רכבת, החלפנו בטיולי עומק גיאוגרפיים בני כמה ימים, בכדי לשלב בין הרצון לראות כמה שיותר ולגוון, לבין הרצון לאפשר לחוויה להיספגבכל מקום, רגע לפני שעוברים לבא אחריו. את הזמנים, המקומות והעצירות תכננו בקפידה במטרה להגיע לתמהיל שייצור עבורכם חוויית מסע אמיתית של דרך עתיקה, דרך שעיצבה עולם. דרך עם סיפור ובו ניחוחות, טעמים, מראות וזיכרונות לאורכה וגם בתוכה – סיפור שייכנס לכם לתוך הדם. ואכן, זהו מסע שלא תשכחו לעולם!

והפעם הפכנו את המסע.
אנחנו ניסע מהמדבריות הצחיחות של מרכז אסיה לבירה הרוסית הגדולה. הפעם הנסיעה תהיה מערבה… מדוע?
אנחנו רוצים להתחקות אחרי נתיבי דרכי המשי המערביות, פלישות שבטי ההונים והמונגולים, דרך החדירה של האסלאם האדיר לתוך מרחביה של אירופה התיכונה, דהירתם של צבאות צאצאיו של ג'ינג'יס חאן ודרכי הפקאן והתה המהביל…
אנחנו רוצים לבצע חקירה תרבותית של מיזוג המזרח והמערב.
רכבת טרנס סיבירית, המסע מתחיל!

לפרטים על המסע צרו קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מסעות טרנס-סיביריים

אירעה שגיאה. נסו שוב מאוחר יותר או התקשרו

הטופס בשליחה.
אנא המתינו מספר שניות לאישור

הטופס בשליחה.
אנא המתינו מספר שניות לאישור

מובילת המסע

דניאל גולדנברג - מדריכת טיולים
דניאל גולדנברג
מדריכת מסעות אתנוגרפים

אני אנתרופולוגית שמטיילת כדי להרגיש, אני אישה שמתרגמת תרבות, אני אדם שנמצא בתווך. בין לבין. אין לזה שם. אין לי מקצוע. יש לי רק את הדרך. ב- 15 שנות הדרכותיי בעולם הגשמתי חלומות רבים, עבורי ועבור מאות מטייליי. צללתי לעומקה של אמריקה הלטינית, חקרתי את מרחבי הלב של מונגוליה, אך לא יכולתי להתרחק מהאם הגדולה מכולן – רוסיה. מצוידת בניסיון וברצון גדולים, בסקרנות ילדותית ובדייקנות בוגרת, אני מזמינה אתכם לצאת איתי למסע.

למה עם יומן מסע?

למה עם יומן מסע

מסלולים יחודיים ל"יומן מסע" – Travelog
מבחינתנו מסע צילום הוא לא טיול מאורגן לתיירים, וזו הסיבה שאנחנו לא "נשענים" על מסלולים של חברות טיולים אחרות. עובדה זו נותנת לנו יתרון ענק בבניית מסלול שאין שני לו ולכם, חובבי הצילום, הזדמנות לראות ולתעד את העולם כפי שהוא באמת, ולא כמו שמשרדי התיירות המקומית רוצים שתראו אותו. זהו מסע דוקומנטרי מלא בסיפורים אנושיים מהחיים. מטרת העל היא ליצור חווית מסע שלא תשכחו בחיים, ותוך כדי לשפר משמעותית את יכולות הצילום שלכם.

הדרכה ופיתוח החשיבה הצילומית דוקומנטרית 
את הפרויקט ״מסביב לעולם״ פיתחנו בשיתוף פעולה עם הצלם הבכיר ביותר בישראל ואחד המוערכים בעולם, זיו קורן. ביחד איתו בחרנו לשלב בפרויקט את הצלמים הטובים והמנוסים ביותר בתחום מסעות הצילום בעולם, והמסע משלב לימודים מקצועיים וביקורת עבודות אישית וקבוצתית, וירידה לפרטים הכי קטנים. המשתתפים במסעות משפרים את היכולות שלהם תוך כדי תנועה במאות אחוזים, שפשוט קשה להאמין שמדובר באותו צלם.

קבוצה קטנה 
באמת קטנה! עד 16 משתתפים! שיוצאת למסע הכי גדול! זו הדרך היחידה באמת להגיע למקומות ייחודיים, להיות גמישים לשינויים בשטח, להתחבר למקום אליו אנו מגיעים וליצור חוויית מסע שמתאפשרת רק בקבוצה קטנה ואינטימית.

סיור לוקיישנים מקדים לכל מסע
אנחנו מתייחסים לכל מסע כאל פרויקט ומבצעים תחקיר עומק על כל יעד שאליו אנו מגיעים. מעבר לכך, לפני כל מסע אנו יוצאים לסיור הכנה על מנת לאתר לוקיישנים מיוחדים וליצור קשרים מיוחדים במקום, על מנת לספק לכם סצינות אדירות לצילום.

תוכנית המסע

ימים 2-1

יוצאים לדרך! ת"א – התחנה הראשונה במסע: אולן בטאר – דרכו של הלוחם האדום

נמריא בצהריים מנתב"ג דרך יעד ביניים לאולן בטאר.

נחיתה במדבריות הענק של מרכז אסיה לפנות בוקר והעברה למלון, לצ'ק אין מוקדם.
לאחר ארוחת בוקר ומנוחה במלון נצא בבוקר המאוחר לסיור בעיר.
האוויר כאן לוחש נדודים. משהו בריק האין סופי מסביב ממרכז את תשומת הלב בעצמנו. ככל שהעין יכולה לראות, גבעות וגאיות צחיחות של המדינה הריקה בעולם – מונגוליה.
אין עוד מקום כזה בעולם. מקום שבו מתוך האדמה החולית, כתעתוע המדבר, מופיעים אוהלי הנוודים, בהמות היאק שלהם, גמלים דו יבשתיים וסוסי פרא. הדמיון מזמן לזיכרוננו את גדולי החאנים בכל הזמנים, צבאות פרשים וניצחונות אכזריים, אך מסביב רק שממה אילמת ואצילית. תעתוע. היה ואיננו עוד. אולי התעתוע האמתי שאינו עומד להיעלם, היא בירת המדינה עצמה – אולן בטאר (מילולית: הלוחם האדום).

יצור מבלבל של נוודים שהתיישבו באורך קבע, רכשו טלפונים ניידים ובנו גורדי שחקים, כאילו משתעשע בתפיסתנו. במבט חטוף אולן בטאר היא שילוב חיוור בין פרובינציאליות סובייטית שנשכחה כאן ונזנחה, לבין יומרה עיקשת של סין ואף של המערב להופכה לבירה עניינית, רב גונית ומודרנית. היא הקונפליקט הגרוטסקי בין יום האתמול ליום המחר, במרחב האינסופי של הערבה המונגולית. זה מה שבאנו לגלות כאן. גמל הקשור בצד הדרך לצד סופרמרקט מאובזר להפליא, רכב יוקרה החונה ליד יורט (אוהל מונגולי מסורתי) הצמוד בתורו לבניין דירות.

אולן בטאר – דרכו של הלוחם האדום ארוכה ומפותלת, והיא השער שלנו למסע – האימפריה המונגולית – ההיית או חלמתי חלום…? אנחנו נכיר את כיכרות העיר ונצלול לעברה המפואר במוזיאון הלאומי. נסייר ברחובות הראשיים וננסה לחוש את דופק תושביה. אחר הצהריים נצא לעבר שמורת הטבע המיוחדת – גורקי טרלז' הפרוסה לצילם של תצורות הנוף המיוחדות. שם נעביר לילה במאהל יורטות מסורתי.

פסלו של ג'ינג'ס חאן המתנשא לגובה מרשים על סוסו הנצחי ישמור על מנוחתנו. צינת הלילה וכוכבי ענק אל מול המדורה הלוחשת – מונגוליה.

יום 3

מונגוליה – הדרך למקדש

הרגליים הולכות מעצמן. השביל נבנה תוך כדי הליכה. שמורת הטבע המיוערת טרלז' עשירה בנופים עוצרי נשימה. המשפחה המקומית, אותה נפגוש עם אור ראשון של בוקר, מנקה את האוכפים. הסוסים קטנים, אך שריריהם נוצצים בקרני השמש הראשונה. אלה הם אותם הסוסים שכבשו מדינות והפילו מסורות עתיקות. כמו בעליהם, הם שקטים, פרקטיים, סתגלניים ומסקרנים להפליא. הסוסים בוחנים אותנו מרחוק. האם נהיה אמיצים מספיק כדי להפוך לאדוניהם?
אנחנו נשב באוהל נוודים. אינו מתייפייף ואינו מנסה להרשים. חיים סגפניים ומלאי אתגר ששכר בצדם, חופש. חופש וגאווה גדולה שנשקפת כאן מכל זוג עיניים. פעם, בתמימותי, חשבתי שגאווה זו נובעת מזיכרון האימפריה בתנועה, ממצביאיו של החאן הגדול והטלת מרותו. היום, ברור לי שהחאן האמתי כאן הם החיים. החיים עצמם. פגעי הטבע, האקלים המשתנה, חיות הטרף ושמיים אין סופיים מעל האדמה השקטה. עמידות מולם, היכולת להם, הסבלנות העיקשת – הם מקור הגאווה המקומית.
לקראת הצהריים נתחיל את טיפוסנו למקדש בודהיסטי בודד, ששותפתו היחידה היא השמש השוקעת. נצלצל בפעמון הישן בידיים רועדות ממאמץ, צליל והד המוחזר מן ההרים. "הדרך למקדש חשובה בהרבה מן ההגעה"- יכריז שלט התלוי מול הדלת הרעועה. הדרך. אולי לשם כך בנו את המסילה האין סופית, למודת הסבל והמאמץ האימתני, של הרכבת הטרנס סיבירית? אולי לשם כך בחרנו לנסוע בה? אולי לשם כך הגענו לכאן?
בערב נחזה במופע פולקלור בתיאטרון הלאומי. לקראת הערב נחזור לבירה המונגולית.
מורשתם של הסובייטים – תיאטרון ורוד רחב ממדים יקדם את פנינו.
אנחנו מזמינים אתכם למופע הלאומי של מונגוליה – צבעוניות, הדר ימים עברו ושירה גרונית ייחודית, ישמחו אותנו לעת ערב.
ארוחת ערב במסעדת דרך המשי.
לינה באולן בטאר.

יום 4

מונגוליה – קווים לדמותה דרך האומנות

מעניין לנסות לקבוע מה מעורר השראה גדולה יותר על האומן בן תרבות הנוודות. הערבה, אוהל הגר, מלאכות הפרוות או שירת גרון פנימית ומתגלגלת למרחקים? או אולי כל אלה יחד?
דבר אחד בטוח – אחד התחומים המתפתחים ביותר במונגוליה הוא תחום האומנות. נתעורר בבוקר לשיטוט בין מוזיאונים לגלריות קטנות בעיר ונגלה עולם תוכן חדש מלא ברוח השמאניזם והמסתורין העתיק. נתחיל במקום שבו הכל נולד – השוק השחור הגדול של אולן בטאר. כאן סחורות מתערבבים עם בעלי חיים. קמעות עם מוצרים סיניים זולים. צומת של שפות, רעיונות ומקורות השראה.
של מונגוליה. Art House משם נעבור למוזיאון הלאומי לאומנות מודרנית שמרכז את עולם לא נפסח על ביקור בגלריית האוהל האדום – אוסף פרטי מתחלף זוכה פרסים בין לאומיים. ניתן הצצה ומבט על אומנות הגרפיטי ברחובות אולן בטאר ונמשיך לארוחת הצהריים שלנו. זו תהיה פרידה מתחנתנו הראשונה. אחר הצהריים נעלה לרכבת לחציית גבול מדיני עם רוסיה.
לפנינו ארץ העמים הבוריאטים – אולן אודה.
לינה ברכבת.

יום 5

אולן אודה (Ulan Ude) – ארץ ילדיו האבודים של ג'ינג'ס חאן

נזכה לחוות את חווית הרכבת החוצה את יערות העד וההרים. נוכל ללוות להקות ציפורים במבטנו כאשר הרכבת גומעת מרחקים עצומים. כל מסילה כאן הונחה על ידי אדם. ידיים וגורל – למען הפרויקט היקר בהיסטוריה של רוסיה. רכבת שחוצה את סיביר. חוצה עולמות.

לפנינו ארץ רחבת ידיים של ילידי סיביר בעלי העיניים השחורות והחכמות. רבים מספור היו העמים כאן. היום הנותרים נלחמים על קיומם התרבותי. לכן העם הקורא לעצמו Buriat הוא נדיר וייחודי כל כך – צאצאי המונגולים אשר הופרדו מכורח הנסיבות מן המרחב האסיאתי והוכרחו לחיות תחת מעטה הלשון הרוסי והמנהגים הנוצרים. לפנינו ארץ מסתורית. שנויה במחלוקת. רב לשונית ורבת מחשבה ומסורת. לפנינו מקדשים בודהיסטיים וטקסים של עולם הרוח. בייקאל הגדולה – הימה הגדולה בעולם. לפנינו עולם שלם שעתיד להתגלות, אליו נגיע עם עלות השחר. עם ההגעה כניסה ומנוחה במלון. התארגנות נינוחה.

נצא לסיור רגלי בעיר, וכאן נגלית לפנינו דוגמה לעיר אסיאתית אך רוסית, מרוחקת אך משמעותית. צומת מסחר עצום. נבקר במוזיאון ההיסטוריה של העיר, ואחר הצהריים נמשיך לאחד ממרכזי הבודהיזם של אולן אודה. כאן נוכל לשוחח ולהיחשף לנזירים הבודהיסטיים אשר נמצאים בתהליך נפלא של שיקום האמונה והמקדשים. נערוך מפגש עם לאמה צעיר, אשר בדמותו מחדש את הזיקה המקומית לבודהיזם עתיק. נלמד על תופעת הלאמאיזם הבוריאטי, שאינו מאפיין אף זרם אחר בבודהיזם העולמי, ועל דרך ההתפתחות ויכולות ההישרדות של זרם זה בתקופת הכיבוש האדום. תינתן לנו האפשרות להיות נוכחים בתפילות פנימיות. בערב נסעד ארוחת ערב נעימה במסעדת המלון שלנו.
לינה באולן אודה.

יום 6

בדרך לימת באיקל, פנינת סיביר

Ude היא אחת הבירות הקטנות ברוסיה. יחד עם זאת, גודלה אינו מעיד על משמעות חשיבותה בדבר שימור זיכרון עממי של האוכלוסייה הבוריאטית. טיולנו לא יהיה שלם ללא היכרות מעמיקה יותר עם Ulan Ude  המרוחקת. נתחיל את סיורנו הרגלי בכיכר החוקה, בה מתנוסס ראש ענק של מנהיג ענק לא פחות. לנין, הקונצנזוס המפוקפק של המהפכה האדומה, בוחר להופיע בפני עמו כשהוא דומה להם הרבה יותר מהתיעודים ההיסטוריים. עיניו המלוכסנות יותר קורצות לאחדות אל מול הבוריאטים מאשר לשורשיו האירופיים. פסל זה היווה מקור לגאווה עצומה בימי הקומוניזם הכפוי כאן. אל מול הכיכר ניצב בניין הפאר המרכזי בעיר – בית הבלט והאופרה של המחוז. אחד ההישגים של כור ההיתוך הסובייטי. נעשה מאמץ לקבל אישור לבקר מאחורי הקלעים של מוסד נפלא זה. לא נפסח על מוזיאון ההיסטוריה והאתנוגרפיה הבוריאטית, אשר משלבת את העבר הרחוק עם התקוות לעתיד הקוסמופוליטי. מאוד חשוב לנו להראות לכם את משמעויות שימור הזהות של מיעוטים בסיביר לאחר ההשטחה התרבותית של המנהל הטוטליטרי.

לקראת הצהריים המאוחרים נצא את העיר בדרכנו אל ימת בייקאל המופלאה. בייקאל – הימה הגדולה של מים מתוקים היא אחת מנקודות המשיכה המרכזיות של המטיילים באזור, אך יש דרכים הרחק מהנתיב המוכר.​ צוות חברת "יומן מסע" החליט לרקום עבורכם סיור ייחודי מסוגו המאפשר לא רק הגעה פיזית לבייקאל רבתי אלא העמקה בתוך מגוון התופעות השוכנות לחופיו. נצא בנסיעה צפונה בדרך ברגוזין (Barguzin) המפורסמת. דרכם של גולים, האסירים הפוליטיים וההרפתקנים.

נבקר חופים זהובים, במערות קראסטיות ובעיירות שכוחות אל שיפתיעו אותנו בסיפוריהם. הכפר ברגוזין למשל, טומן בחובו היסטוריה יהודית עשירה על גדות אגם בייקאל, ואף בית קברות שמור של הקהילה שמצאה כאן את מקומה תחת השמש.

לינה במקום נעים וכפרי בכפר ברגוזין.

יום 7

שמאניזם וטבע בעמק ברגוזין

היום הוא יום טבע.

נעלה על מכוניות צבאיות רוסיות וניכנס פנימה בדרכים לא סלולות לעבר Taiga – אזור מיוער של סיביר המזרחית. כעבור נסיעה של שעה עמק ברגוזין הנפלא ייפתח לפנינו. רכסים, תצורות נוף, כפרים שכוחי אל וגן הסלעים הטבעיים – אלה יהיו חברינו הטובים לאורך כל היום. המטרה היא לנשום, ללכת ברגל, לחוות ופשוט להיות בסיביר!

על אחד ממצוקיו הציוריים של עמק ברגוזין נפגוש לפולחן ולשיחת לב שמאן בוריאטי מקומי. לא ניתן להבין את המקום הנפלא הזה ללא צלילת מסתורין אל מימי ההיסטוריה שלו. נגיע למרכז הפולחן של אלת המקום יאנזימה (Yanzhima) בכפר יאריקטו (Yarikto) הצבעוני.

לינה במקום נעים וכפרי בכפר ברגוזין.

יום 8

ימת בייקאל – הנאה צרופה במי הטורקיז

היום תהיה לנו ההזדמנות לצאת לשייט מהנה במימי ימת בייקאל. אנחנו נעלה על ספינת דייגים במפרץ Cheverkuisky.

נבקר באיי הציפורים הנודדות באזור ונתקרב ככל הניתן ליונק המים הייחודי של ימת בייקאל – Nepra (כלב הים של המים המתוקים). יתאפשר לנו להתרחץ בנביעות חמות במפרץ Zmeevaya Bay וליהנות מארוחת צוהריים מקומית על סיפון הספינה. לקראת הערב נחזור לבירת המחוז – אולן אודה.

לינה באולן אודה.

יום 9

בוריאטיה כמקור כוח – אמונה וקדושה של אוכלוסיות מרוחקות

בוריאטיה היא אזור גבול. אזור גבול הוא לעולם מקום של היפוך, עירוב, טרנספורמציה. למרחב ולזמן כאן יש חוקים משלהם. בוריאטים לא נהגו לקבור את מתיהם. קבורת שמים עודנה מנהג מקובל. אבן וקרע בד מסמלים את מקום מנוחתו של אדם בגבעות המוריקות של השטח. איש לא ניגש לכאן. אין לבקר את המת. זהו מקומן של רוחות המקום. "רוחות המקום כאן חזקות ביותר ולכן הן מושכות אנשים מיוחדים", כך אומרים כאן הזקנים. ואכן גרות כאן אוכלוסיות קיצון. לשומרים הרוחניים נותנים כאן כבוד, כמו גם לרוחות ולסיפורים. עם חלק מהם נפגיש אתכם היום. רכבנו יחלוף מערות מקודשות ואזורי מצבור האבנים. אנחנו בדרכנו למרכז הבודהיסטי של רוסיה – Ivolginsky Datan. בודהיזם כאן טבול במאפיינים שמאניים. מסתורי ומעורר פליאה. תהיה לכם הזדמנות להכיר נזיר מקומי אשר מוגדר כחי למרות שגופו מת בשנות ה-20 של המאה שעברה.

במקום מלא המסורת, עלייה לרגל אליו נחשבת למצווה אדירה. אנחנו נלמד על ייחודיות הדרך הבודהיסטית המקומית ונוכל לצלול לתוך הגבול העדין בין מציאות לאמונה. אוכלוסייה נוספת מחכה לנו. גולים נרדפים בתוך עמם, קהילות מבודדות של נוצרים עתיקים "המאמינים הישנים" האורתודוכסים קבעו במחוז בוריאטיה המבודד את מקום מושבם. בוריאטיה היא עיר מקלט. נאמנים למסורות העתיקות ולעקרונות הנצרות העתיקה הם משמרים את מנהגיהם כבימי קדם. אנחנו נבקר את הקהילה המיוחדת הזו, שנלחמה על דרכה אל האל בחירוף נפש והתפזרה ברחביה של רוסיה הגדולה.

לקראת הערב נחזור לאולן אודה כדי לעלות למקטע השני ברכבת הטרנס סיבירית לאירקוצק.

לינה ברכבת.

יום 10

התחנה השלישית במסע: אירקוצק – סנט פטרבורג של הטייגה – גלות אידאולוגית

לקראת הבוקר המוקדם הגעה עם הרכבת לעיר אירקוצק. התארגנות במלון ויציאה ליום טיול.

לפנינו עיר שהחלה את דרכה כמוצב צבאי נידח של מסחר פרוות והפכה לבירתה הקטנטונת של סיביר העצומה. במרוצת השנים היא הפכה להיות מקלט לאוכלוסיות רבות, ביניהם הקוזאקים, היהודים ואף עמים ילידיים מן האזור. עיר שהיא פנומן ותעתוע. מדבר בלב השממה. בתי קפה נוסח וינה, תיאטראות עם מנורות נפט ונוסטלגיה אין סופית כמו הטייגה מסביב. כיסופים לתרבות של אלה שהיו קברניטיה הגדולים. אירקוצק היא בראש ובראשונה בירתם של תנועת הדקמבריסטים. אנשי המרד והמחשבה. אנשי הדמוקרטיה הראשונית והמפלה האכזרית. אנשי האב טיפוס למחנות ריכוז של אסירים פוליטיים. אצולה יחפנית שנכתבו עליה תלי ספרים ויצירות מוזיקאליות. העיר כבר מזמן ירדה מגדולתה, אך הניחוח עודנו כאן, ואת סיפורו אנחנו עתידים לגלות. עם הנחיתה נעבור למנוחה והתארגנות במלוננו הממוקם במרכז העיר. אחר הצהריים נצא לשוטט בעיר ולהתבונן בארכיטקטורה המפתיעה שלה. לא נפסח על המנגינה היהודית שמעולם לא פסקה להתנגן כאן. נבקר בבית הכנסת המקומי ונערוך שיח על ההיסטוריה היהודית במקום. נשוטט בשוק המקומי הססגוני מלא מוצרים מן הטבע השופע. נכיר את סיפורם של אנשי דצמבר ונבקר בבתי האצולה שלהם, בהם נהגו לערוך ערבי רסיטל והקראת קלאסיקה לאור נרות. ימים חלפו מאז, אך אירקוצק לעד תישאר סמל לנאמנות ומסירות לאומית. אנחנו עתידים לגלות איזו רוסיה הם ציירו לעצמם, מה היה גודלו וטיבו של רעיון המהפכה האצילית ומה המחיר ששילמו עבור רעיון לאומי זה. לקראת הערב נצא לבלות במרכז המשוחזר של העיר הקטנה.

מנוחה ולינה במלון במרכז העיר.

יום 11

הצד המערבי של ימת באיקל

בנסיעה קצרה של שעה אנחנו נגיע לגדותיו המערביים של הבייקאל האדיר. כאן נוכל לבקר במוזיאון הגיאולוגי האזורי – היחיד מסוגו באזור. נוכל ללמוד על הרכבו, ייחודו ועומקו של מאגר המים המתוקים הגדול בעולם. נצא למסלול הליכה קליל סביב האגם. נעלה ברכבל לנקודת התצפית הנפלאה ונרד לעיירה Lestvianka בה נשוטט בשוקי דגים נפלאים, נטעם, נשתה ונהנה מן האווירה הכפרית. לקראת השקיעה נגיע לגדות נהר Angara. ניפרד מבייקאל השופע, מסיביר המסתורית, ונחזור ללינה לאירקוצק.

לינה באירקוצק.

יום 12

נפרדים מסיביר

הבוקר נצא לביקורים המסכמים בעיר. ארגנו עבורכם סיור מודרך במרכז האמנותי של אירקוצק: גלריית האספן הידוע – Bronstein Art Collection. בצהריים המאוחרים, נצא לטיסה הפנימית ליקטרינבורג. היי שלום סיביר! עם ההגעה סיור רגלי בעיר יקטרינבורג למעוניינים.

לינה ביקטרינבורג.

יום 13

תחנה הרביעית במסע: יקטרינבורג – "בדרכו האחרונה של הצאר..."

יקטרינבורג – כאן רוסיה הגדולה מתחילה לקרוץ אל עבר שטחיה במערב.

אוראל כפתח לסיביר המזרחית/אוראל כפתח למערב – תיבת האוצרות של האימפריה הרוסית. הרי אוראל הם מן הרכסים העתיקים בעולם, עובדה ההופכת אותם לגדושי אוצרות מינראליים. דווקא כאן, בלב יערות עד ואגמי טורקיז הררים תיוולד עיר שבאיחור בלתי אופנתי בעליל של למעלה מ-100 שנה, בקרטוע מתעצל, תפתח את העידן התעשייתי של רוסיה. העיר של יקטרינה עתידה הייתה להיות מעוז לעובד החרוץ. דורות הצארים האחרונים לפני המהפכה עודדו חקלאים לשעבר להגר למקומות כמו יקטרינבורג עבור תעשיית הפחם, הניקל, הברזל והעץ. כאן, מוגנת על ידי יערות עד ורכסי ההרים, היא הפכה להיות השחקנית הראשית בדרמה של חילופי השלטונות ב-1918. סאגה טראגית של רצח פוליטי שהריח מנקמה אישית של המעמד הדחוי. רצח הצאר וכל משפחתו. הלילה ההוא ביקטרינבורג ששינה את רוסיה ללא היכר.

בהגיענו לעיר נערוך  סיור פנוראמי. לאחר סיור רגלי בעיר נעלה לתצפית מרהיבה על העיר התעשייתית. אנחנו נתחיל את היום במנזר Ganina Yama, מקום הקבורה הראשוני של הצאר. באווירת קודש, בין עצי המחט, נחזה בנאמנותו של העם הרוסי למנהיגו. נדבר על מעמדו הפוליטי והרוחני של זיכרון העבר ברוסיה העכשווית. נבקר באחת מהכנסיות היפות במדינה ונסכם את אירועי יום הזיכרון הלאומיים בתפילת מלאכים. לאחר ארוחת הצהריים נתעמק בייצור התעשייתי האזרחי והצבאי של אזור זה. נשוחח עם אדריכל שמתמחה בתפיסת המרחב ובבנייתה של תפיסת "איש הברזל" בתקופה הסובייטית. נבקר בקולקציה פרטית של אבני חן ממקורות הרי אוראל ונצפה בתכשיטים מקומיים העשויים ממינראליים ומאבני חן עתיקות – מקור הגאווה של מקומות אלה. נסעד ארוחת ערב במסעדה מקומית ונעבור למלון למנוחה.

לינה ביקטרינבורג.

יום 14

יום טבע בהרי אוראל

אחת הנקודות הייחודיות בטיולנו היא הזמן שאנחנו מקדישים לכל אתר ואתר. לפי דעתנו, חווית הטבע הרוסי היא חלק בלתי נפרד מהרגשת המסע הנוכחי במלוא עוצמתו. החלטנו לתת אפשרות ליום טבע מפנק ומגוון בשמורת הטבע אולניי רושי (Oleniye Ruchi).

אנחנו נצא לסיור רגלי בשמורת הטבע, נבקר שבילים ואגמים, תצפיות ומצוקים. יום זה כולל פיקניק מאורגן בטבע (המסלול יום הוא מעגלי ומותאם לרמת קושי קלה עד בנונית). נבקר במונומנט אירופה אסיה החביב ונחזור לעיר. ארוחת ערב בעיר.

לינה ביקטרינבורג.

יום 15

בין אסיה לאירופה

היום נעזוב את מלוננו מלווים בציוד של הקבוצה.

בשעות שנותרו לנו בעיר התעשייה, נרצה להקדיש זמן לאווירה הפוליטית הייחודית אשר התגבשה כאן בסוף המאה ה-20.

דווקא בעיר הפלדה והנוקשות, צמח הנשיא הדמוקרטי והנועז ביותר של רוסיה – בוריס ילצין. נבקר במרכז החדיש המוקדש לבוריס ילצין, יליד העיר – Boris Yelzin Center, מרכז זה מהווה את הפלטפורמה של רב שיח על תהליכים דמוקרטיים בחברה הרוסית ובמידה מסוימת מהווה אופוזיציה לשלטון הנוכחי. נבקר במוזיאון המוקדש לפועלו של ילצין. אחרי הפרידה מהרי אוראל, נעבור למקטע השלישי שלנו ברכבת לעיר הנפלאה והמוסלמית קזאן (Kazan).

לינה ברכבת.

יום 16

התחנה החמישית במסע: קזאן - בירת טטארסטאן - אלף לילה ולילה במרכזה של רוסיה

ברוכים הבאים לנקודה המערבית ביותר של דרך המשי העולמית. על גדות נהר הוולגה, שהינו נתיב מסחרי ענף עד היום, יושב לו צומת מסחרי, דתי ותרבותי בין עמים ותרבויות. העם הטטארי רואה את גדולתו בשמירת מסורת האבות ובנאמנות שלטונית. לאחר התנערות מהסוציאליזם המסרס את השיח הדתי, הם נותנים הגדרה מחודשת לדת האסלאם, מקדמים זרמים מתונים ומככבים כאחד העמים המשכילים ביותר בסטטיסטיקה הפנים רוסית. לאחר מונדיאל 2018 קזאן זכתה לכינוי "הבירה השלישית של רוסיה". יופיה האוריינטאלי, האותנטיות שלה ושמירה על שורשיה הופכים אותה לאחד היעדים המסקרנים במרחבי המדינה.

בירתם של הטטארים מוכיחה שרב תרבויות ופער דתי הם אפשריים בתנאים של כבוד עמוק ופיקוח צמוד. אנחנו עתידים להכיר עם אסייתי מוסלמי היושב על גדותיה של הוולגה הגדולה, נאמן לעברו הפתלתל ומתבונן בעתידו הקוסמופוליטי בסבלנות של חוכמת המזרח. כיצד הם הצליחו לשמור על זהותם בתוך כור ההיתוך הסובייטי? כיצד הם רואים את עתידם? מה סוד ההצלחה של צעירים מוסלמים הנאחזים במתינות בעולם הגועש בתנועות קיצוניות?

הרכבת הטרנס סיבירית עתידה לגלות לנו… עם ההגעה נבקר במוזיאון הפנורמה של קזאן, דבר המאפשר לנו לעקוב בצורה דיגיטאלית אחר התפתחותו של האזור בשלבי היסטוריה שונים. משם נמשיך למרחב הקרמלין של קזאן – מרכז שלטוני אשר נפל לידיהם של הרוסים במאה ה-16 לספירה. נבקר במסגד קול שריף המחודש, הנחשב ליצירת מופת אדריכלית בעולם האסלאם. הקרמלין יחשוף בפנינו את שלבי המיזוג בין קזאן העתיקה לממלכת מוסקבה הצעירה דאז. נבקר במוזיאון האסלאם הססגוני, השומר אחר פריטים עתיקים ששרדו את האופל הקומוניסטי. נסייר רגלית במדרחוב Bauman – מדרחוב סואן של העיר הפנימית ונכיר את אומני הרחוב ואומנים עיבוד העור וייצור הממתקים. את ארוחת הערב אנו מזמינים אתכם לאכול במסעדה מקומית ססגונית שמארחת משפחות מקומיות. הערב כולל סדנת לבוש מסורתי והרבה אוכל טעים!

לינה בקזאן.

יום 17

קזאן: מסורת כמנוף לקדמה

הבוקר נערוך ביקור מיוחד במוסדות להשכלה אסלאמית גבוהה – מדרסה (Madrase). מפגש זה נועד ליצור שיח בין הדור הצעיר לבין קבוצתנו ולחשוף אתכם לראיה הפוליטית והחברתית בקזאן. הכוונה היא להפגיש אתכם עם אימאם מוסלמי לשיחה על איסלאם מתון בחברה מעורבת. לאחר הביקור אנחנו נתעמק בהליכה רגלית בשכונה היחידה ששקדו בה על בתי עץ עתיקים המסמלים את הלך הרוח של המאה ה-19 בקרב טטארים. לאחר ארוחת הצהריים נעמיק בביקור במוזיאון הלאומי של טטארסטאן – יחד נוכל לסכם את נתיב ההתפתחות של רפובליקה עצמאית זו, וננסה להבין את בסיסי ההצלחה שלה. אנחנו ניפרד מקזאן בארוחה אוזבקית מסורתית. מדוע אוזבקית? כדי להעמיק את ההבנה שלנו בדבר הקשר המסחרי העתיק עם מרכז אסיה. העברה לרכבת לילה למוסקבה – הכתר בראשה של רוסיה הגדולה.
לינה ברכבת.

יום 18

התחנה השישית במסע: מוסקבה – מרחב ציבורי כמגבש זהות לאומית

רבים חושבים שמוסקבה היא בירתה של רוסיה, אך לרוסיה בירות רבות. זו ההיסטורית ואחרת התרבותית. הסוד הכמוס של רוסיה הוא מאבק תודעתי מתמיד על זהותה. מיהי רוסיה? מוסקבה של היום או זו של פעם? סיביר כמרכז הכוח התפעולי או יציאה למים הקרים של מפרץ פינלנד הצפוני?

החוכמה הגדולה בביקור קצר, אך תמציתי בבירתה המוכרזת של מדינת ענק זו, היא להעמיק מעבר לשדרות הענק ולמדיניות מוברשת של חלונות הראווה התדמיתיים. אנחנו מזמינים אתכם לצלילת עומק של יומיים בבירה הרוסית התוססת. עיצוב המרחב המוסקבאי, בו הושקעה מחשבה רבה אינו פרי לספונטאניות היסטורית. כל סמטה היא הצהרה פוליטית. כל אתר הוא מכוון מטרה. כדי לנתח זאת, עלינו לצלול למעמקי האדמה ולעלות לתצפיות מרהיבות בעיר. נפתח בריאה ירוקה נפלאה בעלת תצפיות על מרכז העיר ועל הנהר המפורסם. גן הפסלים האבודים מייצב את מוסקבה במרכזו של נראטיב האומה. היוצר כמספר סיפור. אנחנו נשוטט בין פסלים היסטוריים ויצירות מודרניות כדי להתחיל לחוש בתודעה המקומית.

מכאן נצלול מתחת לאדמה לאחד הפרויקטים ההנדסיים המרשימים של המאה ה20 – המטרו המוסקבאי. "ארמונות לעם" – ענקי המחשבה התת קרקעיים חרגו במכוון מתפקודם הטכני כתחנות רכבת על מנת לגבש את החשיבה ההמונית. אנחנו נתחקה אחר ההתפתחות התחנות ונחווה את האווירה הייחודית במקום. לאחר ההתפתחות התת קרקעית של המחשבה האימפריאלית, נשמח להכיר לכם את מפעלו של סטאלין בבנייתם של גורדי השחקים הראשונים ברוסיה. "עוגות החתונה של סטאלין" שולטות על הנוף המוסקבאי עד היום ובכך מהוות עדות מעניינת לאופן השליטה במרחב הציבורי. נבקר באחד המבנים היפים של התקופה. אחרי הצהריים אנחנו נצפה בהחלפת המשמר הנשיאותי תחת החומות האדומות של גן אלכסנדר המרכזי. לא נוכל לעזוב את העיר ללא ביקור במרכז השלטוני שלה, המפקדה והמרכז הדתי – הקרמלין. כנסיות עתיקות, תחילתה של הריבונות הרוסית ואוצרות הצארים העתיקים מחכים לנו במתחם. בערב נאכל ארוחה כפרית באחת המסעדות האהובות על המקומיים.לאחר ארוחת הערב, גולת הכותרת של היום יהיה מופע לאומי של להקת הבלט המודרני Kostroma. מופע זה ידגיש את חשיבות המסע שלפנינו. הוא מציג את רב הלאומיות במדינת הענק ואת העמים השונים המרכיבים את זהותה.
לינה במוסקבה.

יום 19

מוסקבה – דיוקנה של האם הגדולה - נפרדים מהגברת באדום

ביום המסכם למסענו האדיר, יפתחו את שעריהם המוסדות הקלאסיים ואלה שנמצאים בשורות האוונגרד כדי לשקף את אורך הנשימה של המגה פוליס הרוסית. את היום נפתח בין חומותיה של מוסקבה העתיקה, רחוב Nikolskaya  יצעיד אותנו לקודש הקודשים של עיר ימי הביניים – כיכר השוק היפה מכולן – הכיכר האדומה. ניכנס לבניין הגום ההיסטורי ואל פארק Zaradyie החדש, בו נצא לסיור אווירי תלת ממדי של העיר. נסייר במרכז ההתחדשות של הדת האורתודוקסית, כנסיית ישוע המושיע. נתחקה אחר הקשר בין הדת לבין השלטון ברוסיה העכשווית ומה הם מתגי עיצוב התודעה שכנסייה זו מסמלת. נצלול למרתפי העיר כדי לחשוף אתכם לקולקציות אומנות פרטיות שהחלו לחזור לרוסיה בשנות האלפיים, מן האוצרות הפרטיים של עזבונות האצולה הגולה במערב. מדובר בביקור ייחודי. לאחר מנוחה במלון, נצא אל ארוחת הערב החגיגית המסכמת במסענו. היום אתם סועדים במוסד אמנותי אוונגרדי של הפסל Rukavishnikov – מרחב המשלב גלריית אומנות ומסעדת שף. לאחר סיכום הפרויקט – שיתוף חוויות, מחשבות ותחושות, נקיים סיור פרידה לילי ממוסקבה המוארת ונעבור לשדה התעופה לטיסה בין לאומית ישירה ארצה. נחיתה בנתב"ג ביום ג' 23/06/2020 לפנות בוקר.


טען מסלול מלא

תאריכים

פרטים על המסעות הבאים ברכבת הטרנס-סיבירית יפורסמו בקרוב.
למידע נוסף מוזמנים ליצור איתנו קשר בטופס בעמוד או בטלפון 03-5639034

חשוב לדעת

מחיר המסע כולל

 • טיסות בינלאומיות.
 • טיסה פנימית כמצוין בתכנית.
 • תחבורה: הרכבת הטרנס סיבירית, אוטובוס תיירים ממוזג במהלך הסיורים.
 • הדרכה: מדריכה מצוות ״יומן מסע״ – דניאל גולדנברג, בליווי מדריך מקומי לכל אזור/תחנה.
 • לינה: 11 לילות במלונות, לאורך המסלול כולו המלונות מדרגת ארבעה כוכבים ומעלה, אשר נבחרו בקפידה או הטובים בנמצא, 4 לילות ברכבת ולילה אחד ביורט מונגולי. (תוספת המחיר בעבור יחיד בחדר תקפה אך ורק ללינה במלונות ואינה תקפה ללינות ברכבת וביורט.)
 • בנוגע ללינה ברכבת, ראו הערות תחת הסעיף ״כרטיסי רכבת״.
 • כלכלה: המסע מבוסס על חצי פנסיון ו – 5 ארוחות צהריים.
 • כרטיסי רכבת, כמפורט תחת הסעיף ״כרטיסי רכבת״. על בסיס 2 אנשים בתא.
 • דמי כניסה לאתרים השונים המוזכרים בתכנית.
 • שירותי סבלות בכל תחנות הרכבת.
 • תשר לאנשי השירות לאורך כל המסע.
 • מיסי נמל.
 • דמי רישום וטיפול.

מחיר המסע אינו כולל

 • מיסים ממשלתיים בכניסה או ביציאה.
 • ביטוח בריאות ומטען.
 • הוצאות אישיות, שתייה וארוחות שאינן כלולות (ראה תחת סעיף ״ארוחות״).
 • כל מה שאינו מופיע תחת הסעיף “כולל”.

חשוב לדעת

דרכונים וויזות

 • נושאי דרכון ישראלי אינם צריכים ויזה למונגוליה ורוסיה.
 • כרטיסי רכבת במונגוליה נרכשים 90 יום טרם מועד הנסיעה. אי לכך, יש להעביר צילומי דרכונים 90 יום לפני מועד תחילת המסע. יש לשים לב שהדרכונים בתוקף לפחות חצי שנה מיום סיום המסע ושבדרכון לפחות 3 דפים ריקים ושהוא אינו בלוי.
 • למען הסר ספק, יובהר שכרטיסי הרכבת נמכרים על בסיס 'כל הקודם זוכה',ולכן, במידה וייחסר לנו פרטי דרכון(ים), ייתכן ולא יעלה בידינו להבטיח כרטיס רכבת כזה או אחר.
 • כל שינוי ו/או טעות בפרטי הדרכונים שיועברו אלינו תגרור ביטול של הכרטיס(ים) שהוצא(ו) בעבור אותו(ם) נושא(י) דרכון(ים). אי לכך, תוטל עלות רכישת כרטיס(ים) חדש(ים) על המשתתף וכאמור לעיל, אין ביכולתנו להתחייב איזה כרטיס, ולאיזו מחלקה יעלה בידינו לרכוש במועד מאוחר יותר ממועד רכישת הכרטיסים המקורי.​

כרטיסי הרכבת

 • המסע מתבצע ברכבות ציבוריות, ועל בסיס כרטיסי רכבת הנרכשים בדרכים המקובלות (ברשת האינטרנט ו/או בדלפקי מכירת כרטיסים ו/או דרך סוכנים מורשים). מועד רכישת כרטיסי הרכבת משתנה מרכבת לרכבת, אך אלו יירכשו במודעים שבין 90 ל 60 יום טרם מועד היציאה למסע.
 • מספר המיטות במחלקות השונות ברכבת נתון ומוגבל. אנו עושים את המיטב להשיג את הרכבות ואת הקרונות הטובים ביותר, אך ייתכן שלא יתאפשר להקצות לכלל המטיילים או לחלקם תאים לשניים בלבד בקטע נסיעה כזה או אחר.
 • מכיוון שאין דרך להזמין כרטיסים לפני המועד בו יוצאים הכרטיסים למכירה לציבור, אין לנו דרך להבטיח סוג כזה או אחר של כרטיסים, אלא רק לעשות כל מה שניתן כך שאנו, או מי מנציגינו האמונים על רכישת הכרטיסים יהיו הראשונים לרכוש את הכרטיסים הנחוצים לנו.​

ארוחות

 • הטיול מבוסס על חצי פנסיון. הארוחות ברכבת לא כלולות, אך חלק מכרטיסי הרכבת, בעיקר במחלקה ראשונה, כוללים ארוחה, אשר מוגשת לתאי הנוסעים. בעת רכישת הכרטיסים נוכל לתת הערכה די מדויקת של אילו ארוחות תוגשנה על הרכבת.
 • לפני נסיעות הרכבת, יוקדש זמן לעצירה בחנות מכולת/סופרמרקט/שוק לרכישת מצרכי מזון בעבור נסיעות הרכבת בהן לא תסופקנה ארוחות.​

הערות נוספות

 • מסע מסוג זה צפוי לשינויים הנובעים הקשורים לאופיו של מסע מורכב מסוג זה. השינויים יתבצעו על פי שיקול הדעת של הצוות המארגן. מומלץ לקבל שינויים בהבנה וחיוך כחלק מהחוויה.
 • חיסונים –  לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.
 • לתשומת לבכם: מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום המסע במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.