WhatsApp Image 2019-10-24 at 14.41.07.jp
בהוטן - אפריל 2020
מסע ג'יפים
בהובלת ארז כהן
תאריכים יפורסמו בקרוב

מסע מופלא המשלב תרבות בודהיסטית יוצאת דופן וטבע בתולי עוצר נשימה!

בדרום מזרח אסיה, בהרי ההימאליה בין הודו לבין סין, שוכנת ממלכה בודהיסטית אותנטית מעין כמוה. בראש הממלכה עומד ה"דרוק גיאלפו" - המלך הדרקון, ולאביו היו ארבע נשים מקסימות ונתינים חייכנים, הלבושים בבגדים מסורתיים ומתגוררים בכפרים מבודדים בנוף נפלא ובתולי וממשיכים לקיים תרבות עתיקה ומרתקת שלא נשחקה עם הדורות.

נשמע כמו התחלה של סיפור אגדות? אז זה אמיתי, וזוהי בהוטן - אחת המדינות המבודדות ביותר בעולם, אשר נחשבת בעיני רבים לשריד האחרון של התרבות הבודהיסטית המסורתית בהימאליה.

המציאות בבהוטן שונה לחלוטין מכל מדינה אחרת בעולם, והעובדה שרק לאחרונה היא נפתחה למערב ועדיין מגבילה את מכסת המטיילים המורשים לבקר בה, נותנת למבקרים תחושה שהם ברי מזל על שזכו להכיר אותה. ועוד דבר - בהוטן נחשבת למדינה המאושרת ביותר בעולם!

 

אוקיי, אז אחרי שהבנו שאנחנו בדרך לחוויה שלא נשכח לעולם, אפשר להתחיל להתכונן..

ארז.jpg

מוביל המסע - ארז כהן

 

ארז כהן, מדריך מטיילים וקבוצות בארץ ובעולם. במסעותיו חי בקרב קהילות אקזוטיות ורכש מיומנויות המסייעות לו להביא את המטיילים אל לב ליבה של התרבות המקומית.
ארז מספר סיפורים סוחף, מורה דרך מוסמך, בעל ידע בדתות, גיאוגרפיה והיסטוריה ובעל תואר  BA בגיאוגרפיה וחינוך.

תכנית המסע:

 

ימים 1-2 (11-12.4) - ת״א – ניו דלהי: יוצאים לדרך!

נצא בטיסה ישירה לדלהי, שם נתארגן במלון ונצא לחוות את הבירה ההודית ושער הכניסה עבור רוב המטיילים למדינה. דלהי משלבת ערב רב של תרבות, אטרקציות, קניות ואוכל טוב וזו יופי של דרך להתחיל את המסע שלנו דרך הניגודיות של הטירוף של הבירה ההודית והשלווה הבהוטנית.

לינה בדלהי

 

יום 3 (יום ב' 13.4) ניו דלהי – עמק פארו (PARO)

נטוס מדלהי לעמק פארו שבבהוטן, החוויה ללא ספק מתחילה כבר בטיסה מעל פסגות ההימלאיה ומיד עם הנחיתה תחושו אוויר הרים צלול חודר לריאות. לאחר הנחיתה נקבל את הג'יפים ונצא בנסיעה קצרה לעיר הבירה טהימפהו (Thimphu), העיר המאוכלסת ביותר בבהוטן (כ-100 אלף תושבים), המתפקדת כמרכז ממשלתי, דתי ומסחרי. העיר מאופיינת בגיוון ייחודי בין התפתחות מודרנית לצד מסורות עתיקות וכן בביטוי לאומי חזק בסגנון הארכיטקטורה שלה.

נתמקם במלון ולאחר ארוחת הצהריים נבקר בשני מקדשים: מקדש הזכרון, סטופה שנבנתה ב-1974 לזכר מלך בהוטן השלישי, ומקדש צ'אנגנקה, שנראה כמו מבצר וממוקם על רכס שנשקף ממנו נוף מרהיב על עמק טהימפהו.

אם יישאר זמן, לקראת ערב נבקר בדזונג נוסף שמכונה "מצודת הדת המהוללת".

לינה בטהימפהו

יום 4 (יום ג' 14.4) המקדשים וחיי הנזירים של טהימפו

לאחר ארוחת בוקר במלון נצא לביקור במנזר שרי (Chery Monastery), במסלול שמשלב הליכה רגלית קלה בנוף קסום. מייסד בהוטן הקים את המנזר ב-1620 עם הנזירים הבהוטנים הראשונים, ואפרו של אביו טמון בסטופה יפיפיה במקדש העליון של המנזר. במנזר עדיין מתקיימים רטריטים של מדיטציה וחיים בו כ-30 נזירים, ששוהים שם במשך שלוש שנים, שלושה חודשים ושלושה ימים.

נעשה על גדות הנהר פיקניק לארוחת הצהריים ומשם נמשיך לביקור בבית ספר לאומנות, שמלמדים בו את 13 סוגי האומנויות המסורתיות של בהוטן, ונראה את האומנים בפעולה. לאחר מכן נחזור לעיר, לארוחת הערב.

לינה בטהימפהו

 

יום 5 (יום ד' 15.4) נפרדים מטהימפו ועוברים לעמק פונאקה (Punakha)

היום נצא לכיוון עמק פונאקה. פונאקה שימשה כבירת בהוטן עד 1955, וגם כיום היא עיר מרכזית, בין היתר בזכות מזג האוויר הנעים בה והנהרות שמתנקזים בעמק וגורמים לו להיות פורה במיוחד. לאחר ארוחת הבוקר נצא לדרך ונבקר את פסל הבודהה הגדול ביותר במדינה. משם נמשיך בנסיעה, ונעבור במעבר דוצ'ולה (3,050 מ' מעל פני הים), שנשקף ממנו נוף עוצר נשימה על העמק ועל פסגות ההימלאיה המושלגות. נבקר גם בגנים הבוטאנים, ונכיר את הצמחייה ואת הציפורים האופייניים לבהוטן. לאחר ארוחת צהריים במסעדה כפרית בדרך, נבקר בדזונג שמכונה "ארמון האושר" – המצודה היפה ביותר בבהוטן, שנבנתה ב-1637 באופן אסטרטגי בין שני הנהרות הגדולים בעמק (נהר נקבי ונהר זכרי).

*דזונג הוא מבצר בעל עיצוב ארכיטקטוני ייחודי, מהסוג שניתן למצוא באזורי הממלכות הבודהיסטיות בהרי ההימלאיה ובמיוחד בבהוטן.

ארוחת ערב ולינה בפונאקה

 

יום 6 (יום ה' 16.4) עמק גאזה (Gasa)

הבוקר ניסע לטייל בגאזה, המחוז הצפוני ביותר בבהוטן המונה כ-3,000 תושבים בלבד. אזור זה נישא בין 1,500 ל-4,500 מטרים ומאוכלס על ידי נוודים ורועים המשתייכים לתרבות ייחודית ומכונים לאייפים .(Layaps) מקור ההכנסה העיקרי שלהם הוא תוצרת היאק - בשר, גבינה, חמאה וטקסטיל יאק.

אזור מרהיב זה נמצא מחוץ למסלול התיירים הקונבנציונאלי וניתן לחוות בו תרבות נוודי הרים אמיתית ואינה נגועה. נבקר בדזונג גאזה, אשר נבנה כדי להנציח את הנצחונות על הטיבטים ועזר להגן על הממלכה מפלישות במאות ה-17 וה-18. אם כל זה לא מספיק, אז נפנק את עצמנו בטבילה במעיינות ריפוי חמים הממוקמים בתחתית ההר.

לינה בעמק פונאקה

 

יום 7 (יום ו 17.4) מפונאקה לפובג'יקה (Phobjikha) – מנזרים ונופים מרהיבים

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה לראפטינג חוויתי בנהר פונאקה (אל דאגה, לא משהו אקסטרימי מדי... הנהר רגוע עם ראפידים כיפיים ונוף מהאגדות).

לאחר הראפטינג נמשיך בנסיעה לעבר מנזר גאנגטיי (Gangtey) המרשים, שם תרדו לעומקן של האמונות בבהוטן. הכפר גאנגטי נמצא בעמק פובג'יקה רחב הידיים, שהוא בית החורף של העגור שחור הצוואר, שנמצא בסכנת הכחדה. נטייל רגלית במסלול קצר ויפה עד לנקודת תצפית יפיפיה על העמק, ולא הרחק משם נערוך פיקניק לצוהריים.

לינה בעמק פובג'יקה

 

יום 8 (יום ש 18.4) – יום טבע בנהר פונאקה בדרך לפארו

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה חזרה לפארו. בדרך נעצור ונצא להליכה קצרה (כחצי שעה) לשם ביקור במנזר צ'ימי לקאנג, שידוע גם כמקדש הפריון והוא מוקדש ללאמה שזכה לכינוי "המטורף האלוהי", בזכות העובדה שהשתמש בהומור, שירה והתנהגות שערורייתית כדי להעצים את שיטות הלימוד שלו. עם ההגעה לפארו נצא לסיור בעיר היפה.

לינה בפארו

 

יום 9 (יום א' 19.4) - עמק פארו - קן הטיגריס

המסע לבהוטן לא יהיה מושלם ללא ביקור במקדש טאקצאנג, או "קן הטיגריס". מנזר בן 1,200 שנה ועדיין נצמד כמו אזוב אל הצוקים הסלעיים שבממלכת בהוטן. הנוף ממנו עוצר נשימה ורק הנזירים המזמרים מלווים את השקט והשלווה במקום. המקדש שוכן בגובה של 3,000 מטרים, על מצוק גרניט נישא, מעל עמק פארו. זהו אחד המקדשים החשובים בממלכה ואת שמו קיבל, לפי האגדה, מכיוון שקדוש טיבטי חלף ממש כאן רכוב על גבו של טיגריס, בהפיצו את הדת הטיבטית. עוד קובעת המסורת שכל אזרח בהוטני חייב להעפיל אל המקדש הזה לפחות פעם אחת בחייו. נשכים קום ונצא ליום הליכה ונעפיל בדרך מדהימה במעלה ההר עד למקדש, בקצב מתון המותאם לקבוצה. חוויה יוצאת דופן! בקן הטיגריס נערוך חצי שעה של מדיטציה, למי שיחפוץ. לאחר שנרד חזרה, נחזור לעיר ויהיה לכם זמן לנוח, לשבת לקפה או בירה במרכז העיר או להסתובב בין החנויות.

לינה בפארו

יום 10 (יום ב' 20.4) – נפרדים מבהוטן וחוזרים הביתה!

לאחר ארוחת הבוקר נצא חזרה לשדה התעופה של פארו, לטיסתנו חזרה הביתה (דרך דלהי).

 

תאריכים ועלות המסע:

תאריכים: 11-20/04/2020

עלות המסע: 4,675$ לאדם בחדר זוגי.

תוספת עבור יחיד בחדר: 600$

קבוצה: קבוצה קטנה ואינטימית של עד 24 מטיילים (היציאה למסע מותנית במינימום 12 משתתפים).

מחיר המסע כולל:

 • טיסות בינלאומיות.

 • טיסות פנים כמצויין בתכנית.

 • אשרות כניסה להודו ובהוטן.

 • לינה: בתי מלון בדרגת תיירות טובה המותאמים למסע מסוג זה. במקומות הנידחים נשתמש במלונות הטובים בנמצא.

 • כלכלה: כלכלה מלאה בבהוטן. חצי פנסיון בהודו.

 • תחבורה: העברות מהשדה תעופה ולשדה תעופה באוטובוס פרטי. 
  הימים בנהיגה עצמית בג'יפים מרווחים ונוחים, 4 מטיילים בג'יפ.
  למעוניינים להיות 2 בלבד בג'יפ, תוספת של 350 דולר לאדם.

 • הדרכה: מדריך מצוות ׳יומן מסע׳ - ארז כהן ומדריך מקומי דובר אנגלית.

 • כניסות לכל האתרים במהלך המסע.

 • מפגש עם נזיר בודהיסטי.

 • שייט ראפטינג.

 • תשר לנותני השירות המקומיים.

 • מיסי נמל.

 • מפגש הכנה למסע בארץ.

 • דמי רישום וטיפול.

מחיר המסע אינו כולל:

 • הוצאות אישיות, שתייה וארוחות שאינן כלולות.

 • ביטוח אישי ומטען (ניתן לעשות דרכנו)

 • כל מה שאינו מופיע תחת הסעיף ”כולל“

Z_IV7853.jpg
WhatsApp Image 2019-10-24 at 14.41.33.jp
 

הערות

 • כל מטיילי ג'יפ אחד משלמים יחד ערבון של 1,000 דולר במזומן לכיסוי פגיעה בג'יפ במידה ונגרמה. במקרה של פגיעה שטיפולה עולה פחות מסכום זה, המטייל ישלם את הסכום המכסה את עלות הפגיעה בלבד ויקבל חזרה את היתר. במקרה של פגיעה שטיפולה עולה יותר מסכום זה,  הסכום המקסימלי לתשלום בעקבות הנזק שנגרם לרכב הוא 1,500 דולר. במידה ולא נגרם נזק לג'יפ, המטיילים מקבלים את הסכום במלואו חזרה.

 • המסע מורכב אך ורק מיעדים שמשלבים היבט טיולי מעניין, בדגש על יעדים שאסור לפספס, אירועים מיוחדים ויעדים שמחוץ ל"מסלול התיירים השחוק". ישנם סיכויים גבוהים שנבצע שינויים במסלול לאור מסע ההכנה וההתפתחויות בשטח. חשוב לזכור שהשינויים הינם תמיד תוך מחשבה על טובת המשתתפים ורצון להגיע למקומות הכי מעניינים.

 • מסע מסוג זה צפוי לשינויים הנובעים ממזג האוויר או תקלות במערכת המקומית הקשורות לאזור המרוחק ולאופיה של בהוטן. השינויים יתבצעו על פי שיקול הדעת של הצוות המארגן. על המטייל לקבל שינויים בהבנה וחיוך כחלק מהחוויה.

 • במהלך המסע נטפס לגבהים של כ -3,800 מטר מעל פני הים. בגבהים אלו עלולים להופיע סימפטומים של מחלת הגבהים. תנאים אלו אמורים להספיק לבעלי בריאות תקינה. בכל מקרה אנו ממליצים להיוועץ עם רופא טרם היציאה לטיול.

 • חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.

 • רמת בתי המלון בבהוטן נמוכה מהרמה המערבית ואף ההודית המקובלת ויש לקחת זאת בחשבון כחלק מאופי המסע. לחלק מהמלונות אין מיזוג, ואין בהם צורך בעונה הזו. בחלק גדול מהמלונות אין מעליות (גובהם נע בין 2-3 קומות). צוות מקומי ישמח לעזור לכם עם המזוודות.

 • לתשומת לבכם: מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום המסע במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.