Z_IV7853.jpg
בהוטן
מסע ג'יפים
בהובלת ארז כהן
תאריכים יפורסמו בקרוב

מסע פסטיבלים המשלב תרבות בודהיסטית יוצאת דופן וטבע בתולי עוצר נשימה!

בהוטן - אחת המדינות המבודדות ביותר בעולם, אשר נחשבת בעיניי רבים לשריד האחרון של התרבות הבודהיסטית המסורתית בהימאליה.

המציאות בבהוטן שונה לחלוטין מכל מדינה אחרת בעולם והעובדה שרק לאחרונה היא נפתחה למערב ועדיין מגבילה את מכסת המטיילים המורשים לבקר בה, נותנת למבקרים תחושה שהם ברי מזל על שזכו להכיר אותה.

ועוד דבר - בהוטן נחשבת למדינה המאושרת ביותר בעולם.
אוקיי, אז אחרי שהבנו שאנחנו בדרך לחוויה שלא נשכח לעולם, אפשר להתחיל להתכונן.

צילום: זיו קורן

מוביל המסע - ארז כהן

 

ארז כהן, מדריך מטיילים וקבוצות בארץ ובעולם. במסעותיו חי בקרב קהילות אקזוטיות ורכש מיומנויות המסייעות לו להביא את המטיילים אל לב ליבה של התרבות המקומית.
ארז מספר סיפורים סוחף, מורה דרך מוסמך, בעל ידע בדתות, גיאוגרפיה והיסטוריה ובעל תואר  BA בגיאוגרפיה וחינוך.

תכנית המסע:

 

ימים 1-2 (2-3/10) ת"א - פארו: יוצאים לדרך!

בשעות אחר הצהריים נמריא משדה התעופה בן גוריון, דרך יעד ביניים אל דלהי, בירת הודו ומיד נמשיך אל פארו, בהוטן. החוויה ללא ספק מתחילה בטיסה מעל פסגות ההימלאיה וכבר בנחיתה תחושו אוויר הרים צלול חודר לריאות.

לאחר הנחיתה והתארגנות נקבל את הג'יפים ונצא בנסיעה יפה אל עבר עמק הא (Haa Valley). נחצה בדרך הגבוהה בבהוטן, את מעבר ההרים הראשון במסע -צ'לה לה (3,810 מ', Chele La), דרכו נעבור מעמק פארו לעמק הא. הדרך תזמן לנו , מנופים מגוונים של נהרות, מפלים, יערות ויאקים הרועים במרחב. במעבר ההרים נעצור להליכה קצרה, נצלם ונתרשם מנוף שני העמקים.

התיירים המעטים המבקרים בבהוטן לרוב לא מגיעים לעמק הא, אך מביני עניין יודעים שזוהי אחת הפנינים החבויות בה ודרך נפלאה להתחיל את המסע שלנו.

לינה בכפר הא.

 

יום 3 (4.10) - חוויה פאנורמית בדרך לפונאקה.

הבוקר נסע לפונאקה, בירתה העתיקה של בהוטן ומושב החורף של הצ'יף אבוט, מנהיגה הרוחני של המדינה. הדרך חוצה מרחב חקלאי - כפרי אל מעבר ההרים דוצ’ולה (3,088 מ’), המעוטר בדגלי תפילה. מכאן נצפות פסגות ההימאליה המתנשאות אל מעל ל 7,000 מ' ובה הפסגה הגבוהה של בהוטן גאנגקר ( 7,497 מ’).

בסופי השבוע ובחגים, המקומיים נהנים במקום מפיקניק ומהמראות,המספקים את המקום האידיאלי לצלם תמונות יפהיפיות. לאחר שנרד לעמק פונאקה, נצא להליכה נעימה ויפה באיזור.

לינה בפונאקה.

 

יום 4 (5.10) - אל גאסה ובחזרה.

הבוקר נסע לטייל בגאסה, המחוז הצפוני ביותר בבהוטן המונה כ 3,000 תושבים בלבד. אזור זה נישא בין 1,500 ל 4,500 מטרים ומאוכלס על ידי נוודים ורועים המשתייכים לתרבות ייחודית ומכונים לאייפים (Layaps). מקור ההכנסה העיקרי  שלהם הוא תוצרת היאק - בשר, גבינה, חמאה וטקסטיל יאק.

אזור מרהיב זה נמצא מחוץ למסלול התיירים הקונבנציונאלי וניתן לחוות בו תרבות נוודי הרים אמיתית ואינה נגועה. נבקר בדזונג גאסה, אשר נבנה כדי להנציח את הנצחונות על הטיבטים ועזר להגן על הממלכה מפלישות במאות ה 17 וה 18 . דזונג הוא מבצר בעל עיצוב ארכיטקטוני ייחודי, מהסוג שניתן למצוא באזורי הממלכות הבודהיסטיות בהרי ההימלאיה ובמיוחד בבהוטן.

אם כל זה לא מספיק, אז נפנק את עצמנו בטבילה במעיינות ריפוי חמים הממוקמים בתחתית ההר.

לינה בפונאקה.

יום 5 (6.10) - פסטיבל וואנגדו ועמק פובג‘יקאה.

את היום נתחיל חזק ולאט לאט נגביר…בבוקר נצא לראפטינג חווייתי בנהר פונאקה (אל דאגה, לא משהו אקסטרימי מדי..) ולאחר מכן נבקר בדזונג שמכונה "ארמון האושר הגדול" - המצודה היפה ביותרב בהוטן ונשמע על תפקידה המשמעותי בהיסטוריה של הממלכה. 

משם נסע לוואנגדופודרנג (Wangduephodrang) וניקח חלק בפסטיבל הוואנגדו, חגיגה של ריקודים ומסכות ובראשם ריקוד השור המפורסם.

נמשיך בדרכנו לעמק רחב הידיים - פובג'יקאה (Phobjikha), ביתו לחודשי החורף של העגור שחור הצוואר הנמצא בסכנת הכחדה. נטייל רגלית במסלול קצר ויפה עד לנקודת תצפית עוצרת נשימה על העמק.

בסוף היום החוויתי הזה נלון בפובג‘יקאה.

 

ימים 6-7 (7-8.10) - ברוכים הבאים לבירה ולפסטיבל טהימפהו!

לפני שנשים פעמינו אל טהימפהו, נבקר במנזר גאנגטי (Gangtey) המרשים. לאחר מכן, ננהג לעיר הבירה טהימפהו, העיר המאוכלסת ביותר בבהוטן (כ 100-אלף תושבים) המתפקדת כמרכז ממשלתי, דתי ומסחרי. העיר מאופיינת בגיוון ייחודי בין התפתחות מודרנית לצד מסורות עתיקות וכן בביטוי לאומי חזק בסגנון הארכיטקטורה שלה.

עם הגיענו נעבור למלון ונצא להתרשמות ראשונית. למחרת, נצא לסיור בעיר הכולל את המקדש לזכר המלך השלישי של בהוטן ואת פסל הבודהה הגדול בממלכה.

ניקח חלק בפסטיבל טהימפהו, הנחשב לאחד החשובים והצבעוניים במדינה, אשרבמהלכו נאספים המקומיים ברחבת המנזר וצופים בנזירים עטויים במסכות ולבושים בגלימות צבעוניות רוקדים ומנגנים בתופים ובכלי נשיפה - מחזה מהפנט וסוחף.

אחר הצהריים המאוחרים, נערוך מפגש אישי עם נזיר מקומי ונלמד ממקור ראשון על התרבות הבודהיסטית ועל חיי היום-יום של הנזירים במדינה המסקרנת הזו.

לינה בטהימפהו.

יום 8 (9.10) - חזרה לעמק פארו - קן הטיגריס.

המסע לבהוטן לא יהיה מושלם ללא ביקור במקדש טאקצאנג, או "קן הטיגריס". מנזר בן 1,200 שנה ועדיין נצמד כמו אזוב אל הצוקים הסלעיים שבממלכת בהוטן. הנוף ממנו עוצר נשימה ורק הנזירים המזמרים מלווים את השקט והשלווה במקום. המקדש שוכן בגובה של 3,200 מטרים, על מצוק גרניט נישא, מעל עמק פארו. זהו אחד המקדשים החשובים בממלכה ואת שמו קיבל, לפי האגדה, מכיוון שקדוש טיבטי חלף ממש כאן רכוב על גבו של טיגריס, בהפיצו את הדת הטיבטית. עוד קובעת המסורת שכל אזרח בהוטני חייב להעפיל אל המקדש הזה לפחות פעם אחת בחייו.

נשכים קום ונעפיל על גבי סוסים בצעידה מדהימה במעלה ההר עד למקדש, בקצב המותאם לקבוצה.

חוייה יוצאת דופן! בקן הטיגריס נערוך חצי שעה של מדיטציה, למי שיחפוץ.

לאחר שנרד חזרה, נבקר במוזיאון הלאומי של בהוטן המכיל אוסף מרתק שלאומנות, שרידים עתיקים, ציורי טאנקה דתיים ובולי דואר מיוחדים. אם הזמן יאפשר, נבקר גם במצודת פארו ובמקדש קייצ'ו.

לינה בפארו.

 

יום 9 (10.10) - אומרים שלום לבהוטן בחזרה לדלהי. 

נצא בבוקר בטיסה לדלהי, שם נתארגן במלון ונצא לחוות את הבירה ההודית ושער הכניסה עבור רוב המטיילים למדינה. דלהי משלבת ערב רב של תרבות, אטרקציות, קניות ואוכל טוב וזו יופי של דרך לסיים את המסע שלנו דרך הניגודיות של הטירוף של הבירה ההודית והשלווה הבהוטנית.

לינה בדלהי.

 

יום 10 (11.10) - סוף המסע.

חוזרים לארץ עמוסים במראות וזכרונות שישארו לכל החיים ושופעים בחוויות, נצא בבוקר בטיסה חזרה לארץ.

תאריכים ועלות המסע:

 

תאריכים: 02-11/10/2019

עלות המסע: 4,650$ לאדם בחדר זוגי.

תוספת עבור יחיד בחדר: 595$

קבוצה: קבוצה קטנה ואינטימית של עד 24 מטיילים (היציאה למסע מותנית במינימום 12 משתתפים).

 • טיסות בינלאומיות.

 • טיסות פנים כמצויין בתכנית.

 • לינה: בתי מלון בדרגת תיירות טובה המותאמים למסע מסוג זה. במקומות הנידחים נשתמש במלונות הטובים בנמצא.

 • כלכלה: כלכלה מלאה בבהוטן (ימים 2-8 ). חצי פנסיון בהודו (ארוחת בוקר בבהוטן וארוחת ערב בדלהי).

 • תחבורה: העברות מהשדה תעופה ולשדה תעופה באוטובוס פרטי. 
  הימים בנהיגה עצמית בג'יפים מרווחים ונוחים מסוג טויוטה פראדו, 4 מטיילים בג'יפ.
  למעוניינים להיות 2 בלבד בג'יפ, תוספת של 350 דולר לאדם.

 • הדרכה: מדריך מצוות ׳יומן מסע׳ - ארז כהן ומדריך מקומי דובר אנגלית.

 • אשרות כניסה להודו ובהוטן.

 • כניסות לכל האתרים במהלך המסע.

 • שייט ראפטינג.

 • רכיבת סוסים.

 • תשר לנותני השירות המקומיים.

 • מיסי נמל.

 • מפגש הכנה למסע בארץ.

 • דמי רישום וטיפול.

מחיר המסע כולל:

 

הערות

 • כל מטיילי ג'יפ אחד משלמים יחד ערבון של 1,000 דולר במזומן לכיסוי פגיעה בג'יפ במידה ונגרמה.
  במקרה של פגיעה שטיפולה עולה פחות 
  מסכום זה, המטייל ישלם את הסכום המכסה את עלות הפגיעה בלבד ויקבל חזרה את היתר. במקרה של פגיעה שטיפולה עולה יותר מסכום זה, הסכום המקסימלי לתשלום בעקבות הנזק שנגרם לרכב הוא 1,500 דולר. במידה ולא נגרם נזק לג'יפ, המטיילים מקבלים את הסכום במלואו חזרה.

 • המסע מורכב אך ורק מיעדים שמשלבים היבט טיולי מעניין, בדגש על יעדים שאסור לפספס, אירועים מיוחדים ויעדים שמחוץ ל"מסלול התיירים השחוק". ישנם סיכויים גבוהים שנבצע שינויים במסלול לאור מסע ההכנה וההתפתחויות בשטח.
  חשוב לזכור שהשינויים הינם תמיד תוך 
  מחשבה על טובת המשתתפים ורצון להגיע למקומות הכי מעניינים.

 • מסע מסוג זה צפוי לשינויים הנובעים ממזג האוויר או תקלות במערכת המקומית הקשורות לאזור המרוחק ולאופיה של בהוטן. השינויים יתבצעו על פי שיקול הדעת של הצוות המארגן. על המטייל לקבל שינויים בהבנה וחיוך כחלק מהחוויה.

 • במהלך המסע נטפס לגבהים של כ 3,800- מטר מעל פני הים. בגבהים אלו עלולים להופיע סימפטומים של מחלת הגבהים. תנאים אלו אמורים להספיק לבעלי בריאות תקינה. בכל מקרה אנו ממליצים להיוועץ עם רופא טרם היציאה לטיול.

 • חיסונים - לקבלת מידע על חיסונים יש לפנות ללשכת הבריאות באזור המגורים.

 • רמת בתי המלון בבהוטן נמוכה מהרמה המערבית ואף ההודית המקובלת ויש לקחת זאת בחשבון כחלק מאופי המסע. לחלק מהמלונות אין מיזוג, ואין בהם צורך בעונה הזו. בחלק גדול מהמלונות אין מעליות (גובהם נע בין 2-3 קומות). צוות מקומי ישמח לעזור לכם עם המזוודות.

 • לתשומת לבכם: מיסי הנמל, הדלק ומחיר התעופה נכונים ליום פרסום המסע במידה והמחיר ישתנה, תחול התוספת על הנוסע.